VJ1206Y183JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y183JBBAT4X
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6002mm
Max Operating Temperature :
125°C
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.018μF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.3528mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated DC :
100V
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
X7R
Datasheets
VJ1206Y183JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y183JBBAT4X
VJ OMD 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y183JBBAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y183JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V