VJ1206Y182MXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y182MXJPW1BC
Description
CAP CER 1800PF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
16V
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
1.9mm
Tolerance :
±20%
Dielectric Material :
Tantalum
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1800pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Weight :
16.187578mg
Vishay / Vitramon VJ1206Y182MXJPW1BC
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±20% 1800pF