VJ1206Y182MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y182MXBCW1BC
Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Capacitance :
1800pF
Height :
1.9mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Tantalum
Length :
3.2mm
Tolerance :
±20%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
15 Weeks
Vishay / Vitramon VJ1206Y182MXBCW1BC
VJ 1800pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)