VJ1206Y182KBRAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y182KBRAT4X
Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1206
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Size Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.35mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Height :
1.7mm
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Series :
VJ OMD
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
Thickness :
1.7018mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, 7 INCH
Capacitance :
1800pF
Mount :
Surface Mount
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
25 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206Y182KBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182KBRAT4X
VJ OMD 1800pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182KBRAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.
VJ1206Y182KBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm