VJ1206Y182KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y182KBGAT4X
Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1800pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness :
1.7018mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Factory Lead Time :
25 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
X7R
Width :
1.6002mm
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
VJ1206Y182KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182KBGAT4X
VJ OMD 1800pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182KBGAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 1kV.
VJ1206Y182KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV