VJ1206Y182KBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y182KBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Voltage - Rated :
500V
Width :
1.6002mm
Capacitance :
1800pF
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206Y182KBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182KBEAT4X
VJ OMD 1800pF 500V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182KBEAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
VJ1206Y182KBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V