VJ1206Y182KBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y182KBBAT4X
Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Height :
1.7mm
Published :
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
100V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness :
1.7018mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Capacitance :
1800pF
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
25 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Series :
VJ OMD
Tolerance :
±10%
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.35mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Datasheets
VJ1206Y182KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182KBBAT4X
VJ OMD 1800pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182KBBAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
VJ1206Y182KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V