VJ1206Y182JBRAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y182JBRAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1800PF 1.5KV X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated :
1500V 1.5kV
Capacitance :
1800pF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Thickness :
1.7018mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1500V
Tolerance :
±5%
JESD-609 Code :
e3
Length :
3.35mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
25 Weeks
Height :
1.7mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size Code :
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
VJ1206Y182JBRAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182JBRAT4X
VJ OMD 1800pF 1500V 1.5kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182JBRAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ1206Y182JBRAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm