VJ1206Y182JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y182JBGAT4X
Description
CAP CER 1800PF 1KV X7R 1206
Ceramic Capacitors
HTS Code :
Height :
1.7mm
Capacitance :
1800pF
Factory Lead Time :
25 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
1kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Width :
1.6mm
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.35mm
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Soft Termination, High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ1206Y182JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182JBGAT4X
VJ OMD 1800pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182JBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1206Y182JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV