VJ1206Y182JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y182JBBAT4X
Description
CAP CER 1800PF 100V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
25 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
1800pF
Length :
3.3528mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6002mm
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
VJ1206Y182JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y182JBBAT4X
VJ OMD 1800pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y182JBBAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206Y182JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V