VJ1206Y181JBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y181JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 180PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
VJ OMD
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
180pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
21 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
VJ1206Y181JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y181JBBAT4X
VJ OMD 180pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y181JBBAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y181JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V