VJ1206Y181JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y181JBAAT4X
Description
CAP CER 180PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
21 Weeks
Series :
VJ OMD
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
Surface Mount
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
180pF
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
VJ1206Y181JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y181JBAAT4X
VJ OMD 180pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y181JBAAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y181JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V