VJ1206Y154KXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y154KXAMT
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated DC :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
16.187578mg
Height :
1.8mm
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y154KXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y154KXAMT
VJ 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154KXAMT Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206Y154KXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V