VJ1206Y154KXAAT
Mfr.Part #
VJ1206Y154KXAAT
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
14 Weeks
Datasheets
VJ1206Y154KXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y154KXAAT
VJ 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154KXAAT Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206Y154KXAAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V