VJ1206Y154JXXMP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXXMP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
25V
Capacitance :
0.15μF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated :
25V
Length :
3.2mm
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
VJ
Dielectric :
X7R
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y154JXXMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXXMP
VJ 0.15μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXXMP Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ1206Y154JXXMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V