VJ1206Y154JXXMC
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXXMC
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
25V
Length :
3.2mm
Capacitance :
0.15μF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
25V
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y154JXXMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXXMC
VJ 0.15μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXXMC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 25V, it is capable of operating.
VJ1206Y154JXXMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V