VJ1206Y154JXXAC
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXXAC
Description
CAP CER 0.15UF 25V X7R 1206
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.15μF
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
25V
Voltage - Rated :
25V
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y154JXXAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXXAC
VJ 0.15μF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXXAC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 25V can be used for operation.
VJ1206Y154JXXAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 25V