VJ1206Y154JXJTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXJTW1BC
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Published :
Lead Free :
Lead Free
Height :
1.9mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric Material :
Tantalum
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Temperature Coefficient :
X7R
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Voltage - Rated :
16V
1 (Unlimited)
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXJTW1BC
VJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)