VJ1206Y154JXJMP
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXJMP
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
0.15μF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Published :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
16V
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y154JXJMP
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXJMP
VJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXJMP Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 16V can be used for operation.
VJ1206Y154JXJMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V