VJ1206Y154JXJMC
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXJMC
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
X7R
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
16V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y154JXJMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXJMC
VJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXJMC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 16V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y154JXJMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V