VJ1206Y154JXJAP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXJAP
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Series :
VJ
Capacitance :
0.15μF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
16V
Length :
3.2mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
16V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±5%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Datasheets
VJ1206Y154JXJAP
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXJAP
VJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXJAP Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
VJ1206Y154JXJAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V