VJ1206Y154JXJAC
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXJAC
Description
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
16V
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206Y154JXJAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXJAC
VJ 0.15μF 16V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXJAC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 16V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y154JXJAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V