VJ1206Y154JXAMT
Mfr.Part #
VJ1206Y154JXAMT
Description
CAP CER 0.15UF 50V X7R 1206
Capacitance :
0.15μF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Dielectric :
X7R
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y154JXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y154JXAMT
VJ 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y154JXAMT Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206Y154JXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V