VJ1206Y153MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y153MXPAT5Z
Description
CAP CER 0.015UF 250V X7R 1206
Tolerance :
±20%
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.2mm
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Temperature Characteristics Code :
X7R
HTS Code :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Height :
1.7mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Capacitance :
0.015µF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
250V
Width :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Series :
VJ HVArc Guard™
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
High Voltage
Multilayer :
yes
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
VJ1206Y153MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y153MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153MXPAT5Z Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 250V - Rated DC.
VJ1206Y153MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V