VJ1206Y153MXLAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y153MXLAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Temperature Coefficient :
X7R
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Case Code (Imperial) :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
3.2mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±20%
Number of Terminations :
2
Thickness :
1.7018mm
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
VJ HVArc Guard™
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
0.015µF
Feature :
High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Temperature Characteristics Code :
X7R
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Multilayer :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
13 Weeks
Height :
1.7mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206Y153MXLAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y153MXLAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153MXLAT5Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
VJ1206Y153MXLAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V