VJ1206Y153MXEAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y153MXEAT5Z
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1206
Ceramic Capacitors
HTS Code :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
0.015µF
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Case Code (Imperial) :
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ HVArc Guard™
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Length :
3.2mm
Published :
Factory Lead Time :
25 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
1 (Unlimited)
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Multilayer :
yes
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
500V
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ1206Y153MXEAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y153MXEAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.015μF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153MXEAT5Z Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 500V allows it to function.
VJ1206Y153MXEAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V