VJ1206Y153KXBAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y153KXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Depth :
1.6mm
Width :
1.6mm
Published :
Case Code (Imperial) :
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±10%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.015µF
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Max Operating Temperature :
125°C
Dielectric :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Height :
1.7mm
Datasheets
VJ1206Y153KXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y153KXBAC
VJ 0.015μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)