VJ1206Y153KXACW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y153KXACW1BC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
0.015µF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness (Max) :
0.037 0.95mm
X7R
HTS Code :
Series :
VJ
Temperature Characteristics Code :
X7R
Published :
Tolerance :
±10%
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Lead Free :
Lead Free
Mount :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
939.8μm
Voltage - Rated DC :
50V
Number of Terminations :
2
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Tantalum
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
10 Weeks
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.9mm
Vishay / Vitramon VJ1206Y153KXACW1BC
VJ 0.015μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)