VJ1206Y153KBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y153KBCAT4X
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.3528mm
Height :
1.7mm
Voltage - Rated :
200V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Dielectric :
X7R
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
0.015µF
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6002mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1206Y153KBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y153KBCAT4X
VJ OMD 0.015μF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153KBCAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ1206Y153KBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V