VJ1206Y153JXGAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y153JXGAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.015UF 1KV X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Surface Mount :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
1.7mm
Tolerance :
±5%
Number of Terminations :
2
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
0.015µF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Length :
3.2mm
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Published :
Series :
VJ HVArc Guard™
Width :
1.6mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Datasheets
VJ1206Y153JXGAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JXGAT5Z
VJ HVArc Guard™ 0.015μF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153JXGAT5Z Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
VJ1206Y153JXGAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm