VJ1206Y153JXCMC
Mfr.Part #
VJ1206Y153JXCMC
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
0.015µF
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
200V
1 (Unlimited)
Published :
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y153JXCMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JXCMC
VJ 0.015μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153JXCMC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206Y153JXCMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V