VJ1206Y153JXCAC
Mfr.Part #
VJ1206Y153JXCAC
Description
CAP CER 0.015UF 200V X7R 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
0.015µF
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
200V
Voltage - Rated DC :
200V
ROHS3 Compliant
Published :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y153JXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JXCAC
VJ 0.015μF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153JXCAC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
VJ1206Y153JXCAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V