VJ1206Y153JXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y153JXAAC
Description
CAP CER 0.015UF 50V X7R 1206
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Capacitance :
0.015µF
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
125°C
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Height :
1.7mm
Case Code (Imperial) :
Datasheets
VJ1206Y153JXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JXAAC
VJ 0.015μF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)