VJ1206Y153JBLAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y153JBLAT4X
Description
CAP CER 0.015UF 630V X7R 1206
Width :
1.6002mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
630V
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
630V
Series :
VJ OMD
Capacitance :
0.015µF
Published :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y153JBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JBLAT4X
VJ OMD 0.015μF 630V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153JBLAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 630V allows it to function.
VJ1206Y153JBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V