VJ1206Y153JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y153JBEAT4X
Description
CAP CER 0.015UF 500V X7R 1206
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
VJ OMD
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Length :
3.3528mm
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
0.015µF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206Y153JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y153JBEAT4X
VJ OMD 0.015μF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y153JBEAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 500V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y153JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V