VJ1206Y152MXBCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206Y152MXBCW1BC
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Height :
1.9mm
Voltage - Rated :
100V
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
1500pF
Mount :
Surface Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated DC :
100V
Width :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric Material :
Tantalum
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Imperial) :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Vishay / Vitramon VJ1206Y152MXBCW1BC
VJ 1500pF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)