VJ1206Y152KXAAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y152KXAAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
1500pF
Case Code (Imperial) :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
X7R
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
VJ
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Dielectric :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Weight :
16.187578mg
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
50V
Published :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y152KXAAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y152KXAAT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±10% 1500pF