VJ1206Y152KXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y152KXAAC
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Series :
VJ
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
1500pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
1.7mm
Datasheets
VJ1206Y152KXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y152KXAAC
VJ 1500pF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)