VJ1206Y152KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152KBGAT4X
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1206
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Number of Terminations :
2
Height :
1.7mm
Series :
VJ OMD
Multilayer :
yes
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
ECCN Code :
EAR99
Published :
Length :
3.35mm
Capacitance :
1500pF
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
VJ1206Y152KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152KBGAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152KBGAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
VJ1206Y152KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV