VJ1206Y152KBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y152KBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Thickness :
1.7018mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Capacitance :
1500pF
Tolerance :
±10%
Series :
VJ OMD
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated DC :
100V
Multilayer :
yes
Height :
1.7mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Number of Terminations :
2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Characteristics Code :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Mount :
Surface Mount
Length :
3.35mm
Factory Lead Time :
21 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Width :
1.6mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
VJ1206Y152KBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152KBBAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152KBBAT4X Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
VJ1206Y152KBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V