VJ1206Y152KBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152KBAAT4X
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Factory Lead Time :
21 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Capacitance :
1500pF
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
Multilayer :
yes
Tolerance :
±10%
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Thickness :
1.7018mm
Pbfree Code :
yes
Width :
1.6mm
Length :
3.35mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated DC :
50V
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Material :
Ceramic
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1206Y152KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152KBAAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152KBAAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206Y152KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V