VJ1206Y152JBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152JBGAT4X
Description
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1206
Tolerance :
±5%
Width :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Temperature Characteristics Code :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
HTS Code :
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Series :
VJ OMD
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Height :
1.7mm
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
1500pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Factory Lead Time :
49 Weeks
Length :
3.35mm
Voltage - Rated DC :
1kV
Datasheets
VJ1206Y152JBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152JBGAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152JBGAT4X Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 1kV allows it to function.
VJ1206Y152JBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV