VJ1206Y152JBEAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152JBEAT4X
Description
CAP CER 1500PF 500V X7R 1206
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Capacitance :
1500pF
Length :
3.3528mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
500V
Series :
VJ OMD
Dielectric :
Thickness :
1.7018mm
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y152JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152JBEAT4X
VJ OMD 1500pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152JBEAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 500V, it is capable of operating.
VJ1206Y152JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V