VJ1206Y152JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152JBCAT4X
Description
CAP CER 1500PF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Max Operating Temperature :
125°C
Width :
1.6002mm
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.3528mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~125°C
X7R
Dielectric :
X7R
Capacitance :
1500pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y152JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152JBCAT4X
VJ OMD 1500pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152JBCAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206Y152JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V