VJ1206Y152JBBAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y152JBBAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1500PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Capacitance :
1500pF
Dielectric Material :
Ceramic
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.7mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ OMD
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Boardflex Sensitive
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Thickness :
1.7018mm
Factory Lead Time :
13 Weeks
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Multilayer :
yes
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Mount :
Surface Mount
Length :
3.35mm
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Characteristics Code :
X7R
Tolerance :
±5%
Datasheets
VJ1206Y152JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152JBBAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152JBBAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206Y152JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V