VJ1206Y152JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y152JBAAT4X
Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 1206
Ceramic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Published :
HTS Code :
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Tolerance :
±5%
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Temperature Characteristics Code :
1206 (3216 Metric)
Length :
3.35mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
1.7018mm
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Height :
1.7mm
Temperature Coefficient :
X7R
Factory Lead Time :
13 Weeks
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Width :
1.6mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Voltage - Rated DC :
50V
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Series :
VJ OMD
Capacitance :
1500pF
Dielectric Material :
Ceramic
Datasheets
VJ1206Y152JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y152JBAAT4X
VJ OMD 1500pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y152JBAAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206Y152JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V