VJ1206Y151MXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y151MXPAT5Z
Description
CAP CER 150PF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Temperature Characteristics Code :
X7R
Mount :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
250V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Case Code (Metric) :
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Published :
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitance :
150pF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.7018mm
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±20%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Multilayer :
yes
Series :
VJ HVArc Guard™
Datasheets
VJ1206Y151MXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y151MXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 150pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151MXPAT5Z Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 250V allows it to function.
VJ1206Y151MXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V