VJ1206Y151MXLAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y151MXLAT5Z
Description
CAP CER 150PF 630V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Number of Terminations :
2
Feature :
High Voltage
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
630V
Mount :
Surface Mount
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Thickness :
1.7018mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
150pF
Multilayer :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
JESD-609 Code :
e3
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ HVArc Guard™
Published :
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
HTS Code :
Datasheets
VJ1206Y151MXLAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y151MXLAT5Z
VJ HVArc Guard™ 150pF Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151MXLAT5Z Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 630V.
VJ1206Y151MXLAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V