VJ1206Y151KXPAT5Z
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y151KXPAT5Z
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 150PF 250V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Multilayer :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Characteristics Code :
X7R
Case Code (Metric) :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness :
1.7018mm
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
150pF
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Series :
VJ HVArc Guard™
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Published :
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
250V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Datasheets
VJ1206Y151KXPAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y151KXPAT5Z
VJ HVArc Guard™ 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151KXPAT5Z Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.Powered by voltage of 250V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206Y151KXPAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 250V