VJ1206Y151KXLAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y151KXLAT5Z
Description
CAP CER 150PF 630V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Case Code (Imperial) :
Series :
VJ HVArc Guard™
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
JESD-609 Code :
e3
Multilayer :
yes
Published :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±10%
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.7018mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Voltage - Rated DC :
630V
Capacitance :
150pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Datasheets
VJ1206Y151KXLAT5Z
Vishay / Vitramon VJ1206Y151KXLAT5Z
VJ HVArc Guard™ 150pF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y151KXLAT5Z Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 630V Volts DC - Rated DC.
VJ1206Y151KXLAT5Z Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V